WYCIECZKA OBJAZDOWA PO BUŁGARII + 4 DNI WYPOCZYNKU NAD MORZEM

Sofia – Riłski Monastyr – Płowdiw – Asenowa Twierdza – Baczkowski Monastyr – Niesamowite Mosty – Staroseł – Kazanłyk – Nesebyr

Dzień 1
Przyjazd do Bułgarii
Piesza wycieczka po centrum Sofii – zwiedzimy: Cerkiew św. Aleksandra Newskiego – największa prawosławna świątynia w Bułgarii oraz najbardziej imponujący budynek w Sofii. Świątynia św. Sofii gdzie znajduje się podziemne Muzeum Historyczne, Pomnik Ivana Vazova, Cerkiew Nikolaja Cudotwórcy – Cerkiew Rosyjska, Zgromadzenie Narodowe, Pomnik Cara Wyzwoliciela (Aleksandra II), Punkt Informacyjny, Sofijski Uniwersytet im. św. Klimenta Ochrydzkiego, Biblioteka Narodowa im. św. Cyryla i Metodego wraz z pomnikiem twórców głagolicy, która była pierwotnym alfabetem języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, który miał być językiem liturgicznym Słowian, a w swojej późniejszej fazie rozwojowej, jako język cerkiewnosłowiański na wiele wieków pozostał językiem literackim wykształconych warstw w kręgu religii prawosławnej. Narodowa Galeria Sztuki Zagranicznej i Pomnik Lewskiego.
Czas wolny. Kolacja w hotelu. Nocleg

Dzień 2
Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie z hotelu.
Wyjazd do Riłskiego Monastyru. Przyjazd koło godz. 10:00. Zwiedzanie Riłskiego Monastyru pod wezwaniem św. Iwana Ryłskiego. Тo największy i najbardziej znany klasztor znajdujący się na terenie Bułgarii. Położony jest na wysokości 1147 m. n.p.m. – u podnóża gór Riła. W Ryłskim Monastyrze znajduje się jedna z najstarszych cudownych ikon na świecie, pochodzi z XII wieku i zawiera 32 relikwie świętych, zebrane jeszcze w I wieku n.e, w tym: Święty Szczepan, Święta Maria, Magdalena, Święty Konstantyn I Wielki, Święty Mateusz Ewangelista, Święty Andrzej Apostoł, Święty Łazarz z Betanii. Dziś klasztor Ryłski to przede wszystkim pomnik kultury wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na życzenie obiad: suchy prowiant lub restauracja.
Wyjazd do Plovdiv. Piesza wycieczka po Starym Mieście gdzie zobaczymy oryginalne starodawne domki, a ich autentyczny wygląd został zachowany do dziś. Zwiedzanie: Odeon, Dżumaja Dżamija, Okrągły Park,
Cerkiew św. Bogurodzicy, Budynek Akademii Muzyki i Tańca, Antyczny teatr – rzymski amfiteatr, Cerkiew św. Konstantyna i Eleny, Balabanowata Kyszta, Muzeum Etnograficzne, wspinaczka na jedno ze wzgórz Nebet Tepe skąd roztacza się piękny panoramiczny widok na całe miasto. Zwiedzanie cerkwi „Święta Marina” – Metropolitalna świątynia diecezji w Plovdiv. Zakwaterowanie w hotelu.
Kolacja w hotelu. Nocleg

Dzień 3
Śniadanie w hotelu
Wyjazd do Asenowej Twierdzy. Około 09:30 przyjazd i zwiedzanie twierdzy. Twierdza Asen została uznana za architektoniczny zabytek. Znajduje się on na skalistym szczycie z lewej strony brzegu rzeki Asenica. Ten jedyny skalny masyw, na którym zbudowano zamek zajmuje obszar dwunastu hektarów. Ze swoimi prawie wystającymi nad rzekę skłonami jest on niedostępny z trzech stron. Twierdza była w posiadaniu traków, rzymian, bizantyjczyków, krzyżaków, Bułgarów i Turków. Niestety kiedy była w rękach turków została całkowicie zniszczona, a dziś został zachowany tylko kościół „Najświętszej Marii Panny” przynależący do niej. Jest on jednym z najbardziej niezwykłych przykładów średniowiecznej architektury chrześcijańskiej.
Wyjazd do Baczkowskiego Monastyru: Baczkowski klasztor „Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny” – Założony został w 1083 roku przez Gruzina Grigorii Bakuriani, który przekazał fundusze na budowę klasztoru. Przez długi czas klasztor był gruziński. Uważa się, że po wzięciu Bułgarii w niewolę przez Imperium Osmańskie (koniec XIV wieku) w Baczkowskim Klasztorze został złapany i wysłany do niewoli ostatni patriarcha – Ewtimij. W 1604 roku zostaje zbudowany kościół katolicki imienia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która jest trzynawowa, z jedną apsydą, przedsionkiem i kopułą. W niej zachowała się ikona „Świętej Bogurodzicy” ze srebrną obudową z 1311 roku, jest ona uważana za cudowną – uzdrawiającą. W klasztorze możemy zobaczyć ikony, srebrne okucia Ewangelii i inne dzieła sztuki, datowane na XVI – XIX wiek. W kościele katolickim zostali pochowani: bułgarski egzarcha (inaczej biskup) Stefan I (1878 – 1957) i bułgarski patriarcha Kiril (1901 – 1971).
Wyjazd do Czudnite Mostowe. Zwiedzanie . Tę nazwę tłumaczy się jako cudowne, piękne mosty. A nawet – zaczarowane mosty. I wszystkie te tłumaczenia pasują jak ulał. Czudnite Mostowe to fenomen skalny znajdujący się w bułgarskich Rodopach.
Przyjazd do Plovdiv i czas wolny.
Kolacja w restauracji Megdana z programem folklorystycznym

Dzień 4
Śniadanie w hotelu
Wyjazd do winnicy w Starosel na degustację wina.
Przyjazd do winnicy, która powstała w 2005 roku, posiada specjalne urządzenia do fermentacji i selekcji winogron dzięki którym rocznie jest w stanie wyprodukować wino z 1000 ton winogron. Zakład produkuje również tradycyjną Bułgarską rakiję z winogron oraz rakiję z innych owoców. I tak mogą Państwo spróbować rakii: Domowa, Muskatowa, Winogronowa i Śliwowa. Kompleks posiada Enotekę (budynek przypominający rotundę) wybudowany na wzór Trackiej świątyni poświęconej bogu wina – Dionizosowi. Świątynia pozwala nam doświadczyć i odkryć starożytny świat Traków. Winnica „Staroseł” daje możliwość nie tylko degustacji wina z ziemi Traków, ale również pozwala się zanurzyć w atmosferze minionej epoki.
Wyjazd do Kazanłyk.
Przyjazd do wsi Skobelewo (blisko Kazanłyku). Zwiedzanie kompleksu etnograficznego Damascena. Będą Państwo mieli możliwość wybrać się na spacer po pięknym ogrodzie różanym, obejrzeć zbiory etnograficzne i dowiedzieć się o produkcji słynnego na całym świecie bułgarskiego olejku różanego.
Na życzenie obiad: suchy prowiant lub restauracja
Wyjazd do Kazanłyku. Przyjazd do Doliny Królów Trackich – według badaczy, podobnie jak w Dolinie Królów w Egipcie, w Kazanłyszkiej ziemi zostali pochowani Królowie Tracji oraz ważni przedstawiciele arystokracji trackiej. Zakłada się, że na jej terytorium istnieje ponad 1 500 mogił, z których do tego momentu zbadano około 300.
Zwiedzanie grobowca w Kazanłyku – wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z najważniejszych zabytków kultury trackiej na bułgarskiej ziemi. Nie można wejść do środka Grobowca w Kazanłyku ponieważ musi on być doglądany w specjalny sposób, ale przy nim znajduje się jego wierna kopia wykonana w skali 1:1, która przedstawia architekturę, artefakty i malowidła grobowca.
Wyjazd do Nesebyru.
Zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Nocleg

Dzień 5
Zwiedzanie Starego Miasta w Nesebyrze
Czas wolny na plażowanie, lub inne prywatne zajęcia

Dzień 6, 7, 8
Wypoczynek nad morzem w hotelu w Nesebyru lub Słonecznym Brzegu (za dodatkową opłatą)

Opieka polskojezycznego przedstawiciela firmy VISTALIS


Cena zawiera:

Piesza wycieczka po centrum Sofii
1 nocleg w hotelu w Sofii
1 śniadanie w hotelu w Sofii
Zwiedzanie Riłskiego Monastyru
Piesza wycieczka po Starym Mieście Plovdivu
1 kolacja w hotelu w Plovdivie
2 nocleg w hotelu w Plovdivie
2 śniadanie w hotelu w Plovdivie
Zwiedzanie Asenowej Twierdzy
Zwiedzanie Monastyru Baczkowskiego
Zwiedzanie Nesamowite mosty (Czudnite mostowe)
Bułgarski wieczór w restauracji Megdana w Plovdiv
Zwiedzanie Winnicy w Staroseł i degustacja win
Zwiedzanie kompleksu etnograficznego Damascena
Zwiedzanie grobowca w Kazanłyku
1 nocleg w hotelu w Neseberze
1 kolacja w hotelu w Neseberze
Zwiedzanie Starego Misata Nesebyru


Cena nie zawiera:

4 noclegi w hotelu w Nesebyrze lub Słonecznym Brzegu.
(ceny będą podane dodatkowo, opcje wyżywienia HB lub FB)

Informacja o aktualnej cenie: 00359899000081 lub info@vistalis.pl