ATM HOTEL 2*

Sofia

ATM Hotel znajduje się 500 metrów od centrum Sofia Ekspo i 7 km od ścisłego centrum miasta Sofia

W hotelu:

bezpłatny dostęp do Wi-Fi internet
sauna
odkryty basen
restauracja
masaż
lobby bar
taras na dachu
salon kosmetyczny
centrum medyczne
bezpłatny parking
siłownia
sala konferencyjna
elektroniczny system zamykania na karty

W pokojach:

klimatyzacja
TV z płaskim ekranem
telewizja kablowa
samodzielny węzeł sanitarny
łóżka z elektroniczną regulacją
lodówka
telefon

Informacja o cenach:

+ 359 899 00 00 81

lub

info@vistalis.pl

SOFIA

1. Cerkiew św. Aleksandra Newskiego
2. Pomnik nieznanego żołnierza
3. Świątynia św. Sofii + podziemne Muzeum Historyczne
4. Pomnik Iwana Wazowa
5. Cerkiew Nikolaja Cudotwórcy – Cerkiew Rosyjska
6. Zgromadzenie Narodowe
7. Pomnik Cara Wyzwoliciela (Aleksandra II)
8. Punkt Informacyjny
9. Sofijski Uniwersytet im. św. Klimenta Ochrydzkiego
10. Biblioteka Narodowa im. św. Cyryla i Metodego + pomnik św. Braci
11. Narodowa Galeria Sztuki Zagranicznej
12. Pomnik Lewskiego

Sofia jest stolicą Bułgarii i jest największym miastem. Posiada około 1 300 000 mieszkańców i znajduje się około 500 m. n.p.m. Jako jedyna stolica w Europie jest położona tak blisko gór, w odległości około 15 km stąd znajduje się góra Witosza, która ma 2290 m n.p.m. Przez wieki miasto nosiło wiele nazw. Ale już w XIV wieku zaczyna się wspominać o niej jako o Sofii, nazwa pochodzi od katedry Św. Sofii.
Od końca XIV wieku do lat 70, XIX wieku, miasto jak i cała Bułgaria znajduje się pod okupacją turecką i 1878 roku miasto zostaje oswobodzone przez rosyjskie wojska prowadzone przez generała Józefa Górko. W tym momencie w Sofii znajduje się około 22 świątyń różnych religii takich jak meczety, kościoły, cerkwie. W Bułgarii mieszczą się 44 uniwersytety, z których 20 znajduje się właśnie w Sofii.

1. Cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Sofii

Jest to główna świątynia patriarsza. Cerkiew została wybudowana na część rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość w 1878 roku. Oficjalnie budowę zaczęto w 1904 roku i trwała ona 8 lat.
Na początku chciano wybudować ją w Wielkim Tyrnowie, ale w związku z wybraniem Sofii na stolicę kraju projekt został przeniesiony właśnie tutaj, w podstawie świątyni została wbudowana puszka, w której są zapisane imiona ówczesnego rządu. Budynek przedstawia pięcionawową bazylikę na planie krzyża, kopuły katedry są pozłacane prawie 24 karatowym złotem. W okresie II wojny światowej cerkiew zostaje zbombardowana, bardzo dużo z małowideł i fresków zostaje zniszczona. Ciekawostką jest iż świątynia posiada aż 12 dzwonów, które łącznie ważą 23 tony. Najcięższy z nich ma 12 ton, a najlżejszy 10 kg.

2. Pomnik Nieznanego Żołnierza

Poświęcony ku pamięci setek tysięcy bułgarskich żołnierzy, którzy oddali życie za swoją ojczyznę w wojnach prowadzonych przez Państwo Bułgarskie. W pomniku przechowywany jest „wieczny ogień” symbolizujący połączenie dawnych i obecnych pokoleń. Statua lwa – bułgarski symbol narodowy i częścią pomnika.

3. Świątynia św. Sofia

Poświęcona świętej męczennicy, która jest matką oraz patronką wiary, nadziei i miłości – obchodzi tu swe święto 17-ego września. Zbudowana jest na pozostałościach kilku starszych cerkwi z czasów rzymskich.
Pierwsza wczesnochrześcijańska świątynia została wzniesiona prawdopodobnie w IV wieku za zgodą imperatora Konstantyna Wielkiego, który często bywał w tym mieście. W czasach niewoli tureckiej została przekształcona w meczet dopiero podczas trzęsienia ziemi w 1858 roku przy którym załamał się minaret wśród turków rozchodzi się pogłoska iż rozgniewali giaurskiego Boga i meczet zostaje porzucony. Świątynia jest najstarszym świętym miejscem w mieście. Pod bazyliką św. Sofii znajduje się podziemne muzeum historyczne, ponieważ na terytorium bazyliki odkryto ponad 50 grobów, które teraz odnowione można zobaczyć.

4. Pomnik Iwana Wazowa

Ivan Minczev Vazov 1850-1921- bułgarski pisarz, poeta, dramaturg, historyk i polityk. Uznany za jednego z najważniejszych twórców nowoczesnej literatury bułgarskiej. Vazov nazywany bywa „ojcem literatury bułgarskiej”. Jego dzieła zostały przetłumaczone nawet na język polski: „Pod jarzmem” czy „Epopeja powstaniu kwietniowym”

5. Cerkiew Nikolaja Cudotwórcy

Znana jako Cerkiew Rosyjska prawosławna ma małe pozłacane kopuły i 1 centralną o wysokości 19 metrów. Zbudowana na ziemi ambasady rosyjskiej dla emigrantów rosyjskich, poświęcona św. Nikolajowi Cudotwórcy. Jej budowa rozpoczęła się w XIX wieku, została ukończona w 1914 roku na początku I wojny światowej.
Architektonicznie świątynia zbudowana jest na wzór rosyjskiej architektury sakralnej XIX wieku. Rosyjski car Nikolaj II darował do cerkwi dzwony. W krypcie cerkwi znajduje się grób Arcybiskupa Sarafima Sobolewa, który jest uznany za cudotwórcę. W cerkwi znajduje się jego grób, do urny przy nim można wrzucić wypisaną na karteczce prośbę o błogosławieństwo i pomoc.

Żółta kostka brukowa została zrobiona specjalnie dla Bułgarii i miasta Sofia, a nawet jest ona opatentowana więc nigdzie indziej nie zobaczycie takiej.

6. Zgromadzenie Narodowe

Jeden z pierwszych budynków zbudowanych po wyzwoleniu kraju, jego budowę zaczęto w 1884 roku. Przed jego drzwiami organizowano wiele protestów, w 2014 roku jeden z nich odbył się przeciw bułgarskiemu rządowi i trwał około 3/4 miesiące. Styl budynku jest neorenesansowy, a od frontu zapisana jest dewiza Bułgarii „Zjednoczenie daje siłę” – która jest częścią narodowego herbu Bułgarii.

7. Pomnik Cara Wyzwoliciela (Aleksandra II)

Nazywany też Pomnikiem Wyzwolicieli. Jest postawiony na cześć wyzwolenia Bułgarii, oficjalnie odkryty w 1907 roku. Przedstawia wykonaną z mosiądzu 4,5 metrową figurę Imperatora Aleksandra II na koniu. Całkowita wysokość pomniku wynosi 12 metrów, w jego środkowej części ukazanych zostało ponad 30 różnych postaci związanych z wyzwoleniem Bułgarii. Trzy mniejsze rzeźby z brązu w dolnej części pomniku przedstawiają kluczowe wydarzenia. Przed pomnikiem położony jest wieniec laurowy z brązu, który został podarowany przez rumuńskiego króla Karola I ku pamięci zmarłych rumuńskich żołnierzy.

8. Centrum Informacji Turystycznej

Tutaj dostaną Państwo szczegółowe informacje (mapy, broszurki) o Sofii, o tym gdzie i co warto odwiedzić w języku bułgarski, rosyjskim i angielskim.

9. Sofijski Uniwersytet im. św. Klimenta Ochrydzkiego

Nazwany na cześć Klemensa z Ochrydy, uczenia świętych: Cyryla i Metodego. Uważa się, że stworzył Cyrylicę (nazwaną tak na cześć swego nauczyciela Cyryla). Zbudowany w 1888 roku dla wyższych kursów pedagogicznych. Rektorat został zbudowany dzięki darowiźnie braci Hristo i Ewlogi Georgiewi, w razie wdzięczności przy wejściu do uniwersytetu postawiono im pomniki. Uczy się w nim 22 000 studentów z całej Bułgarii. W tej chwili nie można już swobodnie wejść do budynku, potrzebne są specjalne przepustki lub legitymacje studenckie.

10. Biblioteka Narodowa im. św. Cyryla i Metodego

Najwyższy instytut kulturowy w Bułgarii, założona rok po oswobodzeniu kraju. W bibliotece znajduje się około 8 milionów książek. Podczas II wojny światowej jest prawie całkowicie zniszczona, ale w 1946 roku zostaje odnowiona. Przed Biblioteką postawiony został pomnik św. Cyryla i św. Metodego braci Sołuńskich, misjonarzy. Cyryl i Metodii są świętymi kościoła katolickiego i prawosławnego nazywani apostołami Słowian oraz apostołami Bułgarii. Do ksiąg kościelnych zaś ułożyli osobne pismo, zwane głagolicą jak już wspomniałam na jej podstawie stworzono dzisiejszy Bułgarski alfabet – Cyrylicę.

11. Narodowa Galeria Sztuki Zagranicznej

Otworzona w 1985 roku. Ogólnie sylwetka budynku jest rekonstrukcją starej państwowej drukarni zaprojektowanej przez wiedeńskiego architekta Friedricha Schwanberga. Galeria Sztuki Zagranicznej jest jedyną tego typu na Półwyspie Bałkańskim, posiada ona np. unikalną kolekcję rzeźb chrześcijańskich z indyjskiej prowincji Goa – które można zobaczyć tylko tu lub w Portugalii i Wielkiej Brytanii.

12. Pomnik Lewskiego

Vasil Levski, a właściwie Vasil Ivanov Kunczev (1837 – 1873) – bułgarski rewolucjonista, ideolog, strateg polityczny, przywódca walk o wyzwolenie Bułgarii spod panowania Imperium Osmańskiego. Jest uznany za bułgarskiego bohatera narodowego. W młodości został on zakonnikiem, stąd jego pierwszy pseudonim Diakon Ignacy. Pseudonim Lewski (Lwi), który datuje się na tamten okres, pochodzi od jego umiejętności dalekich, lwich skoków. Jesienią 1872 Lewski został zdradzony przez popa/księdza. Tak Lewski został pojmany, osądzony i – 18 lutego 1873 – powieszony w Sofii. Pomnik Vasila Levskiego jest jednym z pierwszych wzniesionych po wyzwoleniu Bułgarii i znajduje się blisko miejsca jego egzekucji