BUŁGARIA WINEM PŁYNĄCA

Sofia – Jeep Safari – Bułgarski wieczór narodowy – Saparewa Bania – Riłski Monastyr – Winnica Łogodaż – Rafting w wąwozie rzeki Iskyr – Płowdiw – Kazanłyk – Dolina róż – Sofia

Dzień 1

Przylot do Sofii około obiadu
Zakwaterowanie w hotelu w Sofii (obiad)
Spacer i zwiedzanie zabytków miasta Sofii (kościół „Św. Aleksander Newski”, Parlament, Rosyjska cerkiew „Św. Mikołaj”, Pałac letni, Siedzibę Prezydenta, Rada ministrów, kościół „Św. Petka”, kościół „Św. Jerzy”, kościół „św. Niedziela”.
Sofia jest największym miastem w Bułgarii i stolicą kraju od roku 1879. Znajduje się w zachodniej części kraju , u podnóża Witoszy. Sofia jest jednym z najstarszych miast Europy z historią ponad 7 tysiącleci. Znajduje się na skrzyżowaniu dróg Półwyspu Bałkańskiego, na którym już podczas strarożytności istaniało połączenie między Europą i Wschodem, Bałtykiem i Morzem Śródziemnym, Regionem Morza Czarnego i Adriatykiem. Oprócz strategicznego położenia i walorów przyrodniczych miasto słynęło także ze zródeł mineralnych, bogatych w cenne mikroelementy. Ich temperatura wacha się między 21 i 42 stopni Celjcusza. Źródła te znajdują się obecnie w większości w okolicach centrum Sofii, w pobliżu Białego Domu oraz w dzielnicach Łozenec, Knjażevo, Gorna Bania. Według danych z roku 2011 ludność stolicy to około 1 291 591 mieszkańców.
Kolacja. Nocleg

Dzień 2

Śniadanie w hotelu
Jeep safari
Wyruszenie na wyprawę z hotelu.
Rozpoczęcie Safari. Start znajduje się blisko miasta Novi Iskar, na początku nastąpi instruktaż, zapoznanie się z samochodami, wyposażeniem i instrukcją bezpieczeństwa. Podczas pierwszej części trasy będzie prowadzić profesjonalny kierowca, który objaśni technikę kierowania samochodów w trakcie off roads. Druga część trasy da wam możliwość prowadzenia jeepa, przy nawigacji pilota. Trzecia część trasy błotnista, ale piękna jest pokonywana przez pilota. Mija się kilka ekstremalnych punktów i schodzi się do rzeki, z której wyjazd jest trudny, trzeba próbować wiele razy. Z tą sytuacją będziecie musili sobie poradzić sami, oczywiście ze wskazówkami pilota.
Co jest potrzebne w czasie wycieczki: sportowe ubranie i obuwie, kurtka z kapturem, czapka przeciwsłoneczna, duch bojowy i aparat fotograiczny!
Obiad.
Powrót do Sofii.
Spacer i zwiedzania zabytków miasta Sofii, jeśli siły pozwolą.
Bułgarski wieczór.
Podczas wieczoru oprócz przepysznego jedzenia, typowego dla Bułgarii, będą Państwo świadkiem unikalnego programu folklorystycznego. Smacznej kolacji będzie towarzyszyć występ grupy folklorystycznej, która będzie przygrywać muzykę narodową.

Dzień 3

Śniadanie w hotelu
Wyjazd w kierunku Saparewej bani
Zwiedzanie kilku zabytków oraz oglądanie jedynego na Bałkanach gejzeru. Saparewa Bania jest oddalona od Sofii o 70 km. u północnego podnóża łańcucha Riła. W centrum balneologicznego kurortu Saparewa Bania tryska naprawdziwszy gejzer (jedyny na Bałkanach) z wodą mineralną o temperaturze 103°C. Uwolniony przez geologów w latach 50 XX wieku, cieszy oczy turystów i gości pobliskich ośrodków leczniczo – rekreacyjnych.
Wyjazd około godziny.
Zwiedzanie Monastyru Riłskiego.
Klasztor znajduje się w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Bułgarii, w sercu gór Riła, na wysokości 1147 m. n.p.m, w odległości 117 km od Sofii. Ukryty w wiecznym lesie na majestatycznych zboczach Riły, otoczony małymi górskimi rzekami- Riłska i Drushlavica. Jest to najbardziej spektakularny zabytek bułgarskiej architektury odrodzeniowej i drugi co do wielkości na Bałkanach ośrodek religijny. Od 1983 r wpisany jest na listę UNESCO jako zabytek kultury o znaczeniu światowym.
Budynki klasztorne wzniesione są na planie czworokąta, obejmują ponad 300 pokoi i cel mieszkalnych na czterech piętrach. Monaster oglądany z zewnątrz, z parkingu, na którym zatrzymują się dojeżdżające tutaj autobusy, przypomina prawdziwą twierdzę, z mocnymi murami, niewielkimi, zakratowanymi oknami i dużą bramą. Po drugiej stronie bramy rozpościera się duży dziedziniec otoczony kilkupiętrowymi zabudowaniami klasztornymi.
Wnętrze całego kompleksu to grupa budynków średniowiecznych – wieża Hreliova oraz główna cerkiew przyklasztorna „Rojdestvo Bogorodichno”, która upiększona jest freskami Zaharego Zografa, Dimitra Zografa, Dimitra Molerova i innych słynnych malarzy. Wokół klasztoru wybudowano mnóstwo kapliczek i cerkwii oraz mniejszych klasztorów – „Orlica” ( XV w), „Pczelino”( XVIII w), pustelnia św. Ivana Riłskiego, wybudowana w miejscu , w którym znajdowała się jaskinia w której przebywał święty oraz cerkiew „Uspenie na sveti Ivan Riłski”. W roku 2000 w okolica monastyru została uznana za park przyrodniczy, któremu nadano nazwę „Riłski manastir”.
Obiad w restauracji przy Riłskim Monastyrze.

Zwiedzanie winnicy znajdującej się w okolicach Monastyru Ryłskiego oraz degustacja miejscowych win.

Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

Dzień 4

Śniadanie w hotelu.
Rafting na rzece Iskyr.
Rzeka Iskyr jest o różnorodnej głębokości od 0,50 m do aż 8 m. Start trasy raftingowej jest na rzece Iskyr w rejonie stacji kolejowej Bov, a meta jest niedaleko Lakatniszkich skał. Start znajduje się około 50 km na wschód od miasta Sofia w kierunku miasteczka Svoge.
Spływ łódką po rzece Iskyr zawiera instruktaż oraz ćwiczenia praktyczne w kierowaniu łodzią. W określonych miejscach trasy, każdy uczestnik może stanąć na miejscu kapitana i dowodzić grupą.
Trasa obejmuje około 11 kilometrów i mija przez katarakty, które dostarczają najwięcej adrenaliny. Rzeka płynie w pięknym wąwozie Iskyrskim. Po drodze uczestnikom towarzyszy samochód jadący po brzegu.
Indywidualne wyposażenie, które jest oferowane uczestnikom to cały kombinezon pianka o grubości 2.5/3 mm, nieprzemakalne buty, kamizelka ratunkowa i kask.
Podczas zimniejszych dni dostępny jest kombinezon piankowy o grubości 5 mm razem z rękawicami.
Rzeczy, które każdy uczestnik powinien posiadać to strój kąpielowy i ręcznik kąpielowy.

Obiad w restauracji w Sofii
Spacer i zwiedzania zabytków miasta Sofii.
Świątynia-pomnik Aleksander Newski; Plac Zgromadzenia Narodowego; Zgromadzenie Narodowe; Pomnik Cara Oswobodziciela; BAN – Bułgarska Akademia Nauk; Cerkiew Rosyjska; Pałac cara – Narodowa galeria sztuk pięknych; Plac „Księcia Aleksandra Batenberga”; BNB – Bułgarski Bank Narodowy; Muzeum archeologiczne; Prezydenctwo – miejsce pracy prezydenta Bułgarii; Rada Ministrów; Cerkiew „Święta Petka”; Pomnik św. Sofii ; plac „Święta Nedelia”; Cerkiew „Święta Nedelia”; Ministerstwo rolnictwa; Pomnik Rosyjski; Instytut „Pirogow”; Narodowe muzeum historyczne; Cerkiew Bojańska; NDK – Narodowy Pałac Kultury; Narodowy park Witosza; Muzeum narodowe „Ziemia i ludzie”; Stadion narodowy „Wasił Lewski”; Orłow most; Pomnik Armii radzieckiej; Uniwersytet sofijski „Św. Kliment Ochrydzki”; Biblioteka narodowa „Św. Św. Cyryl i Metody”; Pomnik Wasiła Lewskiego; Narodowa Akademia Sztuk Pięknych
Kolacja. Nocleg.

Dzień 5

Śniadanie w hotelu.
Wyjazd w kierunku Płowdiw.
Zwiedzania Starego Miasta Płowdiwu.
Drugie, co do wielkości miasto w Bułgarii, usytuowane jest w środkowej Bułgarii, w zachodniej części Niziny Trackiej, nad rzeką Maricą. Miasto uznane jest za jedną z najstarszych w Europie nieprzerwanie zamieszkałą osadę. Założone zostało ponad 8000 lat temu. Historia Płowdiwu (tak jak i całego kraju) jest burzliwa i interesująca – do IV w. p.n.e znajdował się tu warowny grod tracki, w 342 r. p.n.e został podbity przez Filipa II Macedońskiego i nadano mu wowczas nazwę Filipopolis. W roku 46 po zdobyciu przez Rzymian przemianowano je na Trimoncjum (miasto położone na 3 wzgorzach). Rzymianie wzbogacili miasto o stadion, amfiteatr, liczne łaźnie i wiele innych budowli. Po upadku Rzymu we wczesnym średniowieczu tereny te zasiedliły plemiona słowiańskie, a w IX wieku Płowdiw wszedł w skład I Państwa Bułgarskiego. Przez następne kilka stuleci miasto było graniczną twierdzą bizantyjską. Z tego powodu czterokrotnie plądrowali je krzyżowcy. W 1363 roku wpadło w ręce Turkow, ktorzy nadali mu nazwę Filibe.
Płowdiw oprócz ogromnego zagęszczenia starożytnych zabytków, posiada sławę miasta wielowyznaniowego i wielokulturowego. Jest ośrodkiem akademickim, kulturalnym, a także organizatorem Międzynarodowych Targów i z tego ostatniego względu jest miastem partnerskim Poznania.
Co zobaczymy w Płowdiwie: Stary Płowdiw, kompleks zabytków, w którego skład wchodzi: Forum Antyczne (I-IIw); Teatr Antyczny; Stadion Antyczny; Hisar Kapija- Wschodnia brama Filipopolis; Mury obronne Filipopolis; Domy z okresu Odrodzenia – Bałabanova Kyshta, dom Argira Kujumdjioglu, Dom Nedkovicha; Osiem wshodnioprawosąłwnych cerkwi i dwie kaplice- mi.in cerkiew” Sw. Konstantyna i Eleny”, katedra „Sw. Bogurodzicy”, „Sw. Marina”, „Sw. Nedelia”;
Twierdza na Wzgórzu Nebet Tepe, która przez wieki ulokowana była między trzema wzgórzami – Nebet Tepe, Dżambaz Tepe i Taksim Tepe, była zalążkiem do powstania innych budowli, składających się dziś na Stare Miasto. Obecnie w Starym Mieście zachowane są nie tylko pozostałości antycznego akropolu, ale także zabytki okresu odrodzenia narodowego ( XIX w.) Architektura miasta z tego czasu to cerkwie i tradycyjne, kolorowe domy mieszkalne. W wielu z nich znajdują się muzea, galerie, restauracje, kawiarnie, a niektóre z nich można zwiedzać jako obiekty etnograficzne. Zwiedzać będziemy również muzeum etnograficzne znajdujące się w jednym z najpiękniejszych domów Kujumdżiewata Kyszta. Jest to drugie, co do wielkości muzeum etnograficzne na terenie Bułgarii, a powstało w 1891 r. Teatr antyczny – obiekt ten jest częścią kompleksu nazwanego “Stary Płowdiw”. Wybudowany w II w. za czasów cesarza Trajana był najważniejszym miejscem kulturalno-rozrywkowym miasta Trimoncjum. Teatr był przeznaczony dla 7000 widzów. Jego scena udekorowana była ozdobnymi fryzami, ornamentami i statuetkami. Do dziś kontynuuje swoje widowiskowo- kulturalnie przeznaczenie. Odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej, popowej, festiwale, przedstawienia taneczne i inne. Zachowane w idealnym stanie miejsca siedzące nadal pomieścić mogą tysiące widzów. Teatr antyczny odkryty został podczas wykopalisk archeologicznych w 1968 roku. Okazało się, że w nienaruszonym stanie pozostało aż 20 z 28 rzędów siedzeń. Z amfiteatru rozpościera się unikalny widok na wzgórze starego miasta oraz nową część Płowdiwu. Następnie odwiedzimy Cerkiew Św. Konstantyna i Eleny. To jeden z najciekawszych obiektów sakralnych, między innymi ze względu na fakt, iż istniał w tym miejscu już od IV w. Wewnątrz podziwiać można przepiękny ikonostas, wykonany z niewiarygodną precyzją.
Świątynia znajduje się w samym centrum Starego Miasta i zlokalizowana jest na murach obronnych. W pobliżu cerkwi znajduje się jedna z zachowanych bram miejskich – Hisar Kapija. Meczet Dżumaja Dżamija jest muzułmańską świątynią, prawdopodobnie zbudowaną w okresie panowania sułtana Murada I (1369-1389), na ruinach dawnego kościoła chrześcijańskiego ” Św.Petka “. W Płowdiwie znajduje się jeszcze wiele ciekawych miejsc i atrakcji do zwiedzania. Miasto uważane jest za kulturalną stolicę Bułgarii.
Obiad w Płowdiwie
Wyjazd w kierunku Kazanłyk
Zwiedzanie Muzeum Róż (możliwość zakupu produktów różanych).
Podróż przez bajkową Dolinię róż, gdzie znajduje się również wiele trackich świątyń i grobowców – symbole jednej z najstarszych europejskich cywilizacji. Odwiedziny trackiego grobowca na wzgórzu Tubeto, który powstał w III-IV wieku naszej ery.
Wizyta w „Muzeum róż” w mieście Kazanłyk – znane z produkcji olejków różanych. Demonstracja przygotowywania produktów na podstawie wody różanej.
Powrót do Sofii..
Kolacja. Nocleg.

Dzień 6

Śniadanie w hotelu
Czas wolny i transfer do lotniska

Atrakcje dodatkowo płatne:

Degustacja win oraz kolacja w luksusowej restauracji
Jeep Safari
Bułgarski wieczór narodowy
Muzeum w Riłskim Monasterze
Degustacja win w winiarni Łogodaż
Rafting – rzeka Iskyr
Zwiedzanie Płowdiwu + wstęp za muzea
Zwiedzanie Muzeum Róż, Kazanłyk

Dodatkowo płatne obiady i kolacje.
Obsługa przewodnika w języjku polskim podczas wycieczki w cenie.

Informacja o aktualnej cenie: 00359899000081 lub info@vistalis.pl