HOTEL AQUA 4*

Warna

Hotel jest położony w centrum Warny, w pobliżu dworca kolejowego, głównej ulicy handlowej i centrum miasta. Nowoczesny hotel miejski z niepowtarzalnym wyglądem w stylu biznes

W hotelu:

bezpłatny szybki internet
siłownia
centrum SPA
sauna
solarium
masaże
kosmetyczka i manicure
restauracja
lobby bar
sale konferencyjne (Sala VIP – 15 miejsc, Sala Nimfa – 40, Sala Perła – 50 miejsc, Sala Neptun – 100 miejsc, Sala Aqua – 130 miejsc)
parking

W pokojach:

klimatyzacja
Flat screen TV z telewizją satelitarną
minibar
telefon
elektroniczny system zamykania
samodzielny węzeł sanitarny z WC, kabiną prysznicową i suszarką

Informacja o cenach:

+ 359 899 00 00 81

lub

info@vistalis.pl

Rzymskie łaźnie w starożytnym mieście Odesos

Wśród najbardziej reprezentacyjnych zabytków strożytnej architektury w bułgarskich ziemiach są rzymskie łaźnie w starożytnym mieście Odesos, nowoczesna Warna.
Odwiedzanie publicznych łaźni (termy), było częścią codziennego życia obywateli rzymskich. Łaźnia była dużym kompleksem nie tylko do kąpieli, ale tak że do odpoczynku i rozrywki, gdzie odzwiedzający spędzali wiele godziń. Tam oni mogli uprawiać sport, spotkać się oraz przeprowadzać rozmowy polityczne lub poplotkować z przyjaciółmi, zawierać umowy, a nawet zjeść.
Łaźnie w Odesos zajmowały powierzchni ponad 7000 metrów kwadratowych. Prostokątny budynek, około 20 metrów wysokości, miał dwa oficjalne wejścia. Szerokie i wygodne schody prowadzili na ganki. Z tamtąd się wchodziło do szatni (Apoditerium), gdzie odwiedzający zostawiali swoje ubrania i biżuterii do przechowywania, pod czujnym okiem specjalnego niewolnika.
Liczne pomieszczenia łaźni musieli zapewnić odwiedzającym nie tylko wygodę, ale również rozkosz ducha. Łazienki i sale byłe ozdobione marmurowymi oblicówkami, kolumnami i posągów, kolorowymi mozaikami, fontannami w kształcie delfinów. Ze źródel licznych kranów wyciekała zimna i ciepła woda. W galeriach dookoła łaźni były sklepy, które oferowały różnorodne towary. Odwiedzający przechodził kolejno przez kilku łazienek: frigidarium – do kąpieli w zimnej wodzie, tepidarium – do kąpieli w gorącej wodzie, caldarium – baseny z ciepłą wodą, latrina – toaletowe pomieszczenie.
Najpiękniejsza łaźnia w Odesos była wielka sala (Palestra). Tutaj zwiedzający się spotykali, rozmawiali i uprawiali sport. W Palestrze była statua wyższego urzędnika w Odesos – Klaudiusz Akwila – organizator największych gier sportowych (Darzalei) poświęcony trackiego boga Darzalas patrona Odesos. Przy wykopaliskach znaleziono posągi bogów rzymskich Wiktorii i Merkuriego. Do łaźni było sanktuarium noszących zdrowie bóstwa Asklepiosa i Hygeia. Nie zapomniano również bohatera Heraklesa, który oprócz jego wyczyny był znany jako patron źródel.
Ciekawostka: Wykopaliska archeologiczne łaźni, przeprowadzone w 1959-1971 byłe utrudnione – jak w każdym nowoczesnym miaście, część starych budynków i tu się znajdują pod działających budynkach. Jednak naukowcy byli w stanie maksymalnie przywrócić wygląd tego budynku publicznego. Podczas badań okazało się, że łaźnie zostały zbudowane pod koniec II wieku i działały aż do końca III. Ich plan architektoniczny przypomina łaźni budowanych przez cesarza Karakala w Rzymie. Część ruin odzawsze się wznosiły nad powierzchnią nowoczesnego terenu i były znane wśród mieszkańców jako “Rzymska wieża”. Wkład do zachowania tej starości mają bracia Szkorpil którzy uważali, że pozostałości pochodzą z budynku wcześniejszego Bizancium.
Wcześnie bizantyjskiej skarby z Warny

Z bułgarskich ziem pochodzą kilku arcydzieł późnego antycznego złotnictwa, wśród których jest wspaniały skarb Warny. On składa się z 11 złotych przedmiotów o łącznej wadze 417 g. – dwie bransoletki, tiara, trzy naszyjniki (jeden w całości i dwa zachowane częściowo), krzyż i dwie aplikacji pasa.
Najbardziej godne uwagi są bransoletki. Ich waga to 220 g – połowa z całego znaleziska. Składają się one z dwóch części – końce szerokiego zakrzywionego ażurowego pasma są zaczepione za pomocą zawiasu z okrągłej płytki. Tiara składa się z dwóch pasm, połączonych pięciokątną płytką, również za pomocą zawiasu. Jest ozdobiona perłami, opalami i inkrustowane kolorowe szkła. Na paskach ażurowo są narysowane figury geometryczne.
Ozdoby wykonane są przez rzemieślników, którzy umiejętnie stosowali wszystkie znane w tym czasie złotnickie techniki. Stylowe i kolorowe połączenie złota i pereł, kolorowych kamieni, wypełnień szkliwa i emajl łączy ozdobienia pomimo różnych technik wykonania. Ozdoby podobne do tych z warnienskiego skarbu, były noszone przez szlachtę w Bizancjum w V i VI w. jak i w krajach, które były pod jego wpływem kultury.
Dorzaninki cesarzowej Teodory (żona Justyniana), przedstawionе na mozaikаch w kościele “św Apolinarego” (we włoskim mieście Rawena) noszą bransoletki, które są bardzo podobne do warnenskich. Złota biżuteria z Warneńskiego skarbu jest ważnym zabytkiem do badania kulturę czasu, kiedy młody świat chrześcijański jest dynamicznie rozwijającym się. Są one jednym ze świadczeń, że Bizancjum przechowywuje skomplikowanych technologii starożytnej sztuki stosowanej i przekazuje je do średniowiecznej Europy.
Z przodu napierśniego krzyża, za pomocą cienkich płytek są ukształtowane komórki w kształcie prostokąta i stylizowanego liścia. W “Liściach” są zamontowane zielone płytki z malachitu, w prostokątach wokół nich – jaskrawoczerwone płytki z almadinu (rodzaj granatu). Na odwrotnej stronie krzyża są motywy roślinne, ale zrobione ostrzem.
Na pasku z plecionką cienkich złotych płytek na jednej z bransoletek przedstawiono zakręconą winorośl z kiściami winogron, której ziarna są wykonane z pereł. Przód płytki jest ozdobiony ornamentami geometrycznymi, których komórki są wypełnione szkłem i dużą perłą w środku. Po przeciwnej stronie bransoletki przedstawiono ptaka.
Najbardziej zachowany naszyjnik składa się z pokrytymi granulkami trójkątnych płytek, które są postawione kolejno z wisiorkami. Na wisiorek są nawleczone koraliki, kamyki półszlachetne, a między nimi okrągłe zielone i niebieskie szkła, inkrustowane w złotych gniazdach.
Ciekawostka: Szlachetne ozdoby zostały znalezione przez studentów w 1961 roku w czasie budowy letniego kina przy ulicy “Knjaza Borysa” we Warnie. Jest to około 500 metrów poza północno-wschodniej części ściany twierdzy wsześniejszego bizantyjskiego Odesosa miejscu i nie ma żadnych śladów zamieszkania. Jego właściciel zakopał go z dala od cudzych oczów i uciekł z zamiarem, aby wrócić i je odebrać. To wskazuje na to, że jest ukryte podczas jednym z licznych najazdów Awarów i Słowianów na końcu VI i na początku VII wieku. Oni zdobyli i zniszczyli miasto, a część mieszkańców zabili. Wśród nich napewno był i ukrywca skarbu.

Skok byndzi z mostu Asparuchowego

Asparuchow most: wysokość: 52 m
Długość elementu sprężystego: 12-15 m
Wolne spadanie: 14 – 20 m
Maksymalne rozciąganie: 54 m
Pierwsze zwijanie: 40 m

Starożytne miasto Odesos

Ruiny wielkiego starożytnego miasta Odesos są pod ulicach i budynkach nowoczesnej Warny. W VI wieku p.n.e. przsiedleńcy z greckiej kolonii Milet, w Azji Mniejszej, ulokowali się na terytorium trackiego plemienia krobizi i wybudowali swoje własne miasto. Przy wykopaliskach odkryte są marmurowe dekoracje najwcześniejszego budynku w Odesos – Świątynia Apolisa, który był najwyższym bóstwem miasta.
Pod koniec IV wieku pne Odessos znalazł się w granicach imperium Aleksandra Macedońskiego, ale w III wieku pne jego mieszkańcy udało się wygrać swoją niezależność. Dzięki dynamicznie rozwijającym się handlu obywateli Odesos żyli bogato. O tym świadczą znalezione piękne i drogie obce przedmioty, jak i staters (złote monety) i srebrne monety, wybite w Odesos.
Po I w., gdy Odesos został podbity przez Rzymian, stał się jednym z najważniejszych miast nadmorskich z kwitnącej kultury i sztuki. Od czasów rzymskich pozostały ruiny wielkich łaźni, które dziś można zobaczyć w pobliżu centrum miasta Warna.
Miasto zachowało swoje znaczenie w pierwszych stuleciach z rozkwitu Bizancjum – z IV do VI wieku, gdy został wielkim centrum chrześcijańskie – siedzibą biskupa. Na początku 7 wieku tutaj najechali Awarzy i Słowianie i spustoszyli Odesos całkowicie. W pobliżu jego ruin w VIII – IX w. powstała mała bułgarska miejscowość, z której powstała w XI wieku średniowieczna Warna. Jej nazwa pochodzi od płytkiej rzeki Warna.
Ciekawostka: Według starożytnych greckich pisarzy trackie plemienie krobizi mieszkało w obszarze pomiędzy rzeką Jantra, gór Stara planina i Morza Czarnego. Ten obszar był zamieszkiwany również przez Getów, więc można założyć, że krobizi są rodziny getów, którzy się odłączyli w 6 wieku pne i skoncentrowali się w strefie przybrzeżnej. Najpotężniejszy król krobizów był Insant, “który przewyższał wspaniałością wszystkich innych trackich władców”.

Delfinarium – Warna

Delfiny są jednym z najbardziej niesamowitych stworzeń na ziemi. Z ciałem rybim, ale także ssaków, powodują ciekawość człowieka od wieków. Uważa się, że są one jednym z najbardziej inteligentnych stworzeń natury. Komunikują między sobą za pomocą szerokiej gamy dźwięków, żyją w małych stadach, z silnym poczuciem wzajemnej pomocy i wzajemnych stosunkach, przyjaźni, oni w żaden sposób nie są gorsze od człowieka, nawet przewyższają go. Większość gatunków delfinów żyją w oceanach, ale są gatunki morskie i rzeczne. Abyś my mogli im się zachwycić, są stworzone się specjalne baseny, w którym są one hodowane.
Jeden taki basen jest Delfinarium w Warnie – ulubione miejsce, nie tylko mieszkańców, ale także gością miasta. Usytuowany pośród bujnej roślinności, w północnej części ogrodu Nadmorskim, on jest jedynym na Półwyspie Bałkańskim i jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów turystycznych. Otwarty w 1984 roku, w wyjątkowym budynku ze szklaną fasadą, która ma kształt sześcianu i wysokość 14 metrów. Sala widowni ma amfiteatralne położenie, zbudowany na trzech poziomach, o pojemności 1200 miejsc. Basen jest o rozmiarach 15 na 12 metrów i głębokość 6 metrów. Woda w nim pochodzi bezpośrednio od Morza Czarnego, tam gdzie ona jest najbardziej czysta, za pomocą specjalnych pomp.
W Delfinarium żyją sześć delfinów – 2 męskie i 4 żeńskie. Joanna, Bimbo i Barbi – najmniejszy delfin, urodzone są w Warnie, co oznacza, że czują się dobrze, nawet w sztucznym środowisku. Widzowie mogą cieszyć się 40 minutowym pokazem, pełnym akrobacji, balansowaniem, śpiewem i wiele niezapomnianych chwil, stworzone przez delfiny, udżwiękowany w czterech językach: bułgarskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim. We wschodniej części delfinarium jest ciekawa kawiarnia – cukiernia, która w zamkniętej części ma panoramiczne okna. One odkrywają wspaniałe podwodne widoki na basen z delfinami. Tam zwiedzający mogą obserwować ich grę, podczas swojego odpoczynku.
Dni robocze przyjaciół morskich są od wtorku do niedzieli. W poniedziałek one odpoczywają. Przedstawienia są najbardziej intensywne w miesiącach letnich, w lipcu i sierpniu, kiedy zaczynają się o godzinie 10.30 i trwają do 17:00.

Nekropolia – Warna

ślad z pierwszej cywilizacji w Europie jest Nekropolia we Warnie. Nekropolia została odkryta około 4 km. na zachód od Warny w 1974 roku. Podczas wykopów w pobliżu jeziora są odkryte złote i srebrne przedmioty o bardzo dziwnym kształcie i dekoracji. Naukowcy z pewnością udowodniają, że przedmioty skarbu są różne dary do pochowanych na cmentarzu w V tysiąclecia pne.
Skarb jest znany jako skarb Nekropolii we Warnie, a cywilizacja istniejąca na tych ziemiach jest nazywana “Kultura Warna”. Już wykopali 7500 metrów kwadratowych, odkryto 294 groby i ponad 3000 złote precyzyjnie wykonane przedmioty o łącznej wadze 6,5 kg. Najwięcej złotych przedmiotów z skarbu byłe w grobach symbolicznie pochowanych. W jednym z grobów znaleziono 990 złotych przedmiotów o wadze ponad 1,5 kg. Odkryte są szczątki mężczyzny 45 lat wzrost -170 cm. Na obie ręce miał po jedną złotą bransoletę, i naszyjniki z muszli i złotych koralików. Piękna ozdoba w kształcie szerokim kołnierzem była na szyi i klatce piersiowej jako dekoracja. Została wykonana z płytek złota i klejnotów. Archeolodzy znaleźli i inne przedmioty wykonane z miedzi, krzemienia i różnych naczyń z ceramiki. To prowadzi nas do myśli, że pogrzeb jest znanym i bogatym wódzem lub kapłanem. Nekropolia miasta Warna jest najbogatsze nekropolia w Europie, ze względu na dużą ilość przetworzonego złota, a także najstarsze przetwarzane złoto na świecie. Skarb można zobaczyć na wystawie w salach Muzeum Archeologicznego w Warnie.