HOTEL EXOTIC 4*

Plowdiw

Hotel znajduje się nie całe 6 km od centrum miasta Płowdiw u stóp gór Rodopy. Dzięki swojemu położeniu hotel oferuje park z pięknymi alejkami, jeziorem i wodospadem. Z jednej strony zachwyci was bliskość gór, a z drugiej panoramiczny widok z wysoka na miasto z „siedmioma wzgórzami” – Płowdiw

W hotelu:

parking
park z jeziorem
restauracja
bar
sala konferencyjna (140 miejsc)
basen wewnętrzny i zewnętrznysiłownia
kort tenisowy
plac zabaw
room service
kantor
pranie
prasowanie
sejf
winda
kompleks SPA
sauna
jacuzzi
masaż
rzymska łaźnia

W pokojach:

klimatyzacja
LCD TV
telewizja kablowa
telefon
mini bar
internet bezprzewodowy
duża łazienka z kabiną prysznicową
suszarka

Informacja o cenach:

+ 359 899 00 00 81

lub

info@vistalis.pl

Płowdiw jest drugim co do wielkości mieście w Bułgarii. Usytuowane jest ono po obu stronach rzeki Marica, najpełniejszej rzeki w Bułgarii, jest zbudowany u stóp siedmiu wzgórz, dlatego często jest nazywany „Miastem pod wzgórzami” lub „Miastem siedmiu wzgórz”. Dzisiaj zrobimy krótką wycieczkę w Płowdiw, podczas której zapoznamy Was z częścią jego historii i atrakcji. Najpierw przejdziemy główną ulicą miasta – Glawnata, a następnie skierujemy się do starej części miasta.
“Płowdiw” jest nazwą szczytu sięgającego 1040 metrów w górach Tangra Zachodniej Antarktyki
“Płowdiw” jest nazwą bułgarskiego statku kontenerowego (1989r.) o pojemności 14 000 ton, należącego do Bułgarskiej floty morskiej

“Płowdiw” jest nazwą małej planety (asteroidy) w Układzie Słonecznym.
Płowdiw jest jednym z najstarszych europejskich miast i jest rówieśnikiem Troi. Początek istnienia miasta sięga 6000 roku przed naszą erą (1200 lat przed Chrystusem) Tracy tworzą grodzisko wśród trzech wzgórz, nazywając je Ewmolpias, które zostaje podbite przez Filipa II Macedońskiego (342 rok przed naszą erą), który przemianował go na Filipopolis. Później Tracy nazywają miasto Pulpudewa, co jest przetłumaczeniem Filipopolis. Przez wieki to miasto nosiło różne imiona.

„Gławnata” jest głównym deptakiem w centrum Płowdiwu. Sama ulica zaczyna się od centralnego placu przed Pocztą Główną i ciągnie się wzdłuż jednego z emblematów miasta – fontanny „Kopczeta”/”Guziki” (nazwanej tak od specyficznych siedzeń na około niej). Wzdłuż „Gławnej” po obu stronach znajdują się budynki z końca 19-tego wieku. Jest wiele odnóg głównej ulicy które miejscowi nazywają „Kapana” – czyli miejsce zakupów.

Ogród Cara Simeona
– Ogród cara Simeona powstał po wyzwoleniu Bułgarii. Został zaprojektowany przez szwajcara Ljusein Szewalas, znanego dworskiego ogrodnika tureckiego, sułtana Abdula Azisa z końca XIX wieku. Nazywany przez księcia Ferdinanda „Ogrodem Cara Simeona” (w 1892 roku) podarowany został mieszkańcom Płowdiwu pod jednym warunkiem – aby go pielęgnowali.

Tetr Dramatyczny
– ma ponad 120 lat historii. Jest jednym z wiodących teatrów państwowych.

Pod okupacją Turecką
– W 1364 roku osmańskie wojska podbijają miasto. Turcy nazywają Filipopolis – Filibe. Stopniowo wszystkie ślady starożytnego Rzymu znikają i rozpoczyna się nowa budowa budynków publicznych, takich jak meczety, zajazdy i łaźnie. W ten sposób miasto zmienia się radykalnie i jego styl architektoniczny nabywa typowo orientalne cechy.
Niezwykłym zabytkiem okresu panowania tureckiego jest wieża zegarowa, zbudowana w Imperium Osmańskim i jedna z najstarszych wież zegarowych w Europie Wschodniej.

Stadion
– kształtem i wielkością przypomina ten w Delf w Grecji. Stadion ma długość około 18 metrów, gromadził 30 000 osób. Niektóre siedzenia są oznakowane napisami przez co możemy przypuszczać, że ważni goście mieli zarezerwowane miejsca. Oprócz zawodów lekkoatletycznych stadion służył jako arena do walk gladiatorów. Amfiteatralne umieszczone siedzenia zachowane w 14 rzędach są marmurowe, dobrze wypolerowane i ozdobione lwimi nogami.
Meczet Dżumaja
– Meczet pochodzi z XIV wieku. To jeden z największych i najstarszych świątyń muzułmańskich na Bałkanach i jest główną muzułmańską świątynią w Płowdiw. Zbudowany jest na fundamentach cerkwi „Św. Petka Tyrnowska”. Na rogu fasady w 1878 roku umieszczono zegar słoneczny ufundowany przez rosyjskiego oficera.

Okrągły Park
– To jest mały park, nazywany „Okrągłym Parkiem” ciekawe są wypisane na ziemi fragmenty z różnych dzieł wielkich bułgarskich pisarzy.

Stary Płowdiw
– to najstarsza część miasta położona na trzech wzgórzach – Nebettepe, Dżambaztepe i Taksimtepe, które dawały naturalne schronienie przed zagrożeniami. Stare miasto Płowdiwu jest uznane za rezerwat architektoniczny i historyczny w 1956 roku.

Odrodzenie
– W mieście zostaje otwarta pierwsza bułgarska szkoła w 1839 roku. Zaczyna się nowy rozdział edukacji świeckiej razem z otwarciem szkoły „Świętych Kiril i Metodii” w 1850 roku. Tam po raz pierwszy obchodzono święto świętych braci, który później stał się Narodowym dniem słowiańskiego alfabetu i kultury
Kościół Św. Bogorodzicy
– (1844 – 1845). W miejscu gdzie dziś znajduje się katedra jeszcze w średniowieczu była piękna i majestatyczna cerkiew św. Bogorodzicy. Kiedy miasto zostało zdobyte w 1371 roku przez imperium osmańskie cerkiew razem z klasztorem została zburzona.
Budynek Akademii Muzyki i Tańca
– (1964 rok). Obecnie jest niezależny Wyższy Instytut Muzyczno – Pedagogiczny. Akademia ta jest jedną z czterech wyższych szkół artystycznych w Bułgarii i jest jedyną poza stolicą. Żółta szkoła jest tak nazywana ze względu na kolor jej elewacji. Jest to pierwsze bułgarskie liceum założone w Płowdiw (1868r.)

Antyczny Teatr
– Zbudowany na początku II wieku n.e. Jeden napis mówi, że budowa teatru rozpoczęła się między 108 a 114 rokiem. Odkryto go podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych w 1968/79r. Od strony sceny stoi dwupiętrowy budynek o nazwie skene (garderoba dla aktorów, od tego słowa powstała późniejsza nazwa scena). Odbywały się tu nie tylko przedstawienia teatralne a także posiedzenia Rady Miasta. Większa część budynku została zniszczona końcem IV wieku przez pożar lub trzęsienie ziemi, pozostało jedynie 20 z 28 rzędów ułożonych piętrowo, mieszczących 3500 widzów. Jest to jedyny starożytny tetr, odkryty jak dotąd na ziemiach Bułgarii. Na jego scenie co roku organizowane są różne koncerty, przedstawienia teatralne i tym podobne.

Cerkiew Świętych Konstantyna i Heleny
– To jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w mieście. Świątynia powstała jeszcze na początku IV wieku. W 304 roku rzymski namestnik Philipopolis, złapał 40 chrześcijan wśród których znaleźli się Św. Sewerian i Memnos. Zostali oni poddani strasznym torturom w lochach aby wyrzekli się swojej wiary nie przyniosło to jednak rezultatu więc oprawcy zapalili ogromny piec i zaczęli odcinać nogi, ręce i głowy wierzących wrzucając je do pieca. Według badań archeologów i historyków cerkiew przy murze Hisar Kapija została zbudowana około 30 lat później po męczeńskiej śmierci świętych Sewreina i Memnosa oraz pozostałych 38 chrześcijan i została nazywana na ich cześć. Później mieszkańcy miasta postanowili poświęcić świątynię imperatorowi Konstantinowi Wielkiemu i jego matce Helenie, którzy byli gorliwymi wyznawcami chrześcijaństwa. W latach 50 XX wieku podczas wykopalisk na terenie świątyni odkryto prostokątną wieżę, która kiedyś była częścią bramy obronnej Hisar Kapija. A również Ossuarium przechowującego kości dziesiątek pokoleń znamienitych mieszkańców Płowdiwu. Dziś są oni pochowani we wspólnym grobie.

Rumelia Wschodnia
– 1885 roku Bułgaria i Turcja podpisują porozumienie na mocy którego Księstwo Bułgarii i Rumelii Wschodniej mają wspólny rząd, parlament, administrację i wojsko. Dziś 6 września jest obchodzony jako Dzień Zjednoczenia i miasta Płowdiw.

Trzecie Państwo Bułgarskie
– Po zjednoczeniu Płowdiw zostaje do dnia dzisiejszego drugim największym miastem po stolicy Sofii. Pierwsza kolej została zbudowana w Płowdiw w 1874 roku, a także tutaj otworzono pierwszy browar Kamenica.

Balabanowy Dom
– Zbudowany jest na początku 19-tego wieku. Dom został zbudowany na podobieństwo bogatych domów wybrzeża Bosforu w pobliżu Konstantynopolu. Jest to centrum różnych imprez kulturalnych.

Hisar Kapija
– Jest jedyną zachowaną do dziś bramą. Znajduję się obok kościoła Świętych Konstantyna i Heleny.

Wzgórza
– Znajdujemy się na jednym z 7 – miu wzgórz miasta Płowdiw – Nebet Tepe. Tutaj zostały odkryte pozostałości po pierwszej osadzie.

Dżambaz Tepe – Część Trzech Wzgórz. Nazywany tak ze względu na ostre klify, na które akrobaci wykonywali swoje wstępy w starożytności.

Taksim Tepe – Jeden z 7 – miu wzgórz Płowdiw. Jego nazwa pochodzi od słowa „taksim” (co w języku arabskim oznacza „rozproszenie”) i odnosi się do miejsca rozprowadzania wody w starożytnym mieście. Tutaj gromadzone były wody kilku wodociągów rzymskich, które następnie były rozprowadzane w różnych kierunkach.

Bunardżik
– Oficjalne imię Wzgórze Wyzwolicieli nie jest używane, popularne jest jako Bunardżika lub Alyosza. Jego nazwa pochodzi od tureckiego słowa bunar (studnia), ze względu na liczne źródła. W czasach rzymskich znany jako „Wzgórze Herkulesa”. Na szczycie wzgórza znajduje się pomnik wojownika radzieckiego. Liczy sobie 12 metrów. Popularna wśród Płowdiwczanów jako Alyosza.

Dżendem Tepe
– (w języku tureckim: piekielne wzgórze), nazywane także Młodzieżowe Wzgórze. Jest to najwyższe wzniesienie liczące 307 metrów nad poziomem morza. Istnieją dowody na to, że wielki posąg boga Apolla z brązu stał na wzgórzu do późnego antyku.

Markowo Tepe
– Zniszczony w okresie między końcem 19-stego a połową 20-stego wieku, a z jego skał zostało zrobionych większość drug w Płowdiw.

Sahat Tepe
– Znajduje się w centrum miasta. Po turecku został nazwany jako zegarowe wzgórze ze względu na wieżę zegarową wybudowaną na jego wierzchołku w 16 wieku.

Rzeka Marica
– wpływa z gór Riła i wpada do północno-wschodniej części morza Egejskiego oraz czwartą najdłuższą rzeką Bułgarii