HOTEL LOTOS 3*

Bałczik

Hotel znajduje się tuż przy linii brzegowej w jednym z najromantyczniejszych miast na wybrzeżu Morza Czarnego – w Bałcziku. Wszystkie pokoje są z widokiem na morze i mają balkony.

W hotelu:

room service
parking
sala konferencyjna
siłownia
internet bezprzewodowy przy recepcji
internet kablowy w pokojach

W pokojach:

klimatyzacja
telefon
telewizor
telewizja kablowa
węzeł sanitarny

Ceny sezon letni 2019

Więcej informacji:

+ 359 899 00 00 81

lub

info@vistalis.pl

Miasto Balczik

nie można odwiedzić jednego z czarnomorskich kurortów przy okazji nie odwiedzając pięknego małego miasteczka Balczik. Może i miasteczko jest małe ale w nim znajdują się Pałac rumuńskiej carycy Marii, ogród botaniczny, w którym zebrane zostały tysiące gatunków kaktusów i innych kwiatów. W mieście znajduje się także mnóstwo muzeów i domków z ekspozycją ukazującą życie i kulturę mieszkańców. Trakowie byli pierwszymi osadnikami na tych terenach. Odkryto tu trakijskie przedmioty liczące sobie 2000 lat.
W Balczik znajdują się następujące pozycje ze 100 narodowych atrakcji turystycznych:

Zespół architektoniczno-parkowy w tym pałacowy kompleks budynków, zbudowanych jako letnia rezydencja rumuńskiej carycy Marii.
Świątynia Kybele odkryta blisko pałacu. Jest to archeologiczny zabytek kulturowy o znaczeniu ponadnarodowym. Świątynia Bogini Matki Kybele otworzona została w 2007 roku.
Najważniejszym wydarzeniem dla miasta Bałczik to niedawno odkryta świątynia bogini-matki Kybele w centrum miasta. Dotychczas archeolodzy odkryli osiem unikalnych białych marmurowych posągów bogini matki i ponad 18 płyt marmurowych z doskonale zachowanymi starożytno-greckimi inskrypcjami.
Średnioweczne mury miasta, uznane zostały za pomnik o narodowym znaczeniu.
Renesansowe kamienne fontanny, duże kamienne domy targowe i ocalałe to tu to tam tradycyjne renesansowe domki również są znaczącymi dziełami bułgarskiej architektury.

W mieście przy ośrodku kultury „Paisij Hilendarski”utworzyły się nieprofesjonalne grupy taneczne i teatralne, żeńskie i mieszane chóry oraz grupy artystów, klub architektoniczny i inne. Gośćmi ośrodka kultury były takie gwiazdy jak: Francis Ford Coppola (który nawet nagrał tam swój film), Oliver Stone, Sophia Loren, Ben Cross, Sergei Astakhov, były prezes 20 Century FOX i Metro-Goldwyn-Mayer legendarny producent Sanford (Sandy) Lieberson, reżyserzy Roman Polański, Krzysztof Zanussi, David Flores, zdobywczyni nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej “Oscar” Linda Olszewski itp. Także w pobliżu znajduje się targ rybny z wszelakimi rodzajami ryb. Każdy rybak po połowie w morzu tam właśnie oferuje swoje towary.

Architektoniczno-parkowy kompleks „Dworecyt” („Pałac”)

W miasteczku Balczik zbudowano wiele willi i innych budynków przy plaży. Przyczyna zrodziła się w czasie II wojny bałkańskiej, kiedy to Rumunia narusza podpisany kilka miesięcy wcześniej traktat w Petersburgu i atakuje Bułgarię (1913r.). armia z Dobrudży korzystając z braku bułgarskich wojsk okupuje dziewicze tereny do Balczik. Królowej Rumuni – Marii Edynburskiej bardzo spodobał się podbity teren z miękkim klimatem, ciepłym morzem i malowniczymi skałami. Zespół willi został zaprojektowany przez włoskich architektów Augustino i Amerigo na letnią rezydencję królowej Marii.
W 2005 roku ogród obchodził 50-siąte urodziny swojego powstania. W kompleksie pałacowym, z wyjątkiem królewskiego apartamentu gdzie otwarta jest ekspozycja muzealna, każdy po dokonaniu opłaty może dostąpić zaszczytu pobytu w apartamentach dworzan i książąt oraz może zjeść kolację w królewskiej jadalni. Z tej możliwości korzystali niejednokrotnie Francis Ford Coppola ze swym zespołem aktorskim, ministrowie, prezydent Bułgarii i inni artyści. Najważniejszym naturalnym elementem Pałacu są krystaliczno czyste źródła „Bial Kladenec” i „Czatal Czeszma”. Przepływają one przez małą dolinę i zasilają koła młynów rozmieszczonych w tym obszarze. W architekturze pałacu przeplatają się różne style w tym starobułgarski, gotycki, orientalny oraz mauretańskie elementy. Na podwórku znajduje się kaplica „Stela Maris”. Innymi popularnymi atrakcjami są „Bożestwenata gradina” (Boski ogród), „Anglijski dwor” (Anielski ogród), „Gradina s krystowidno wodno ogledalo”(ogród z krzyżującym się zwierciadłem wodnym), „Getsimanskata gradina” (ogrójec, ogród oliwny), „Most pałacu i garaże dla łodzi” i „Most Westchnień”, „Winna aleja” i „Aleja wieków”, „Wiszące balkony” oraz grób królowej Marii i inne.

Winnica Księcia Nikolaja

Tutaj żył młodszy syn rumuńskiej królowej Marii. Winiarnia oferuje szeroki asortyment win białych i czerwonych. Produkują także własne wina:
* Regina – czerwone półsłodkie wino, wyprodukowane z sortu Cabernet Sauvignon z miodem.
* Ducessa – Aromatyzowane napoje na bazie wina “Księżnej” z miodem i migdałami.
* Missi – Wino ma genialny słomkowy żółty kolor. Intensywnie wielowarstwowy aromat z akcentami rodzynek, miodu, ziół i kwiatów.
* Elleanna – czerwone pół suche wino z miodem.
* Малиново вино (Malinowe Wino) – Napój ma silny i intensywny malinowy smak,
wytwarzany przez specjalną technologię, unikalny w swojej jakości i autentyczności.
Winiarnia jest w posiadaniu kolekcji, która zawiera wina, rakiję i brandy ze starych roczników dla koneserów i kolekcjonerów. Gromadzone z miłością i szacunkiem dla winnych lat pokazuje każdemu z gości, jak stare są tradycje produkcji wina w naszym kraju. Przedstawiona jest Gamza z 1909 roku; mastika, rakija, koniak i wino wyprodukowane przed 1945 rokiem z oryginalnymi etykietami. Mavrud z 1965 roku i 50 letnie brandy. Jest to jedyne miejsce w kraju gdzie możecie spróbować niesamowitego „figowego wina” jak i „sneżno wino” (wino śnieżne) w królewskiej winnej izbie, która znajduje się na terytorium architektoniczno-parkowego kompleksu „Dworec” w Balczik. Oba wina są znakiem markowym winnicy. Winnica znajduje się w jednej z fabryk na terenie Pałacu.
„Figowe wino” jest wyjątkowym produktem nie tylko dla Bułgarii ale dla całej Europy. Jego producent twierdzi iż wino figowe jak sama figa jest jednym z najbardziej sprawdzonych środków przeciw chorobom serca i stymuluje ono aktywność mózgu, a także poprzez zawarte w nim wapń i jod pomaga wzmocnić kości.
Drugie opatentowane wino z piwniczki królewskiej winiarni to „Sneżno wino”. Jest ono wytwarzane z bułgarskiego sortu „Dimiat”, istniejącemu dzięki sprzyjającym piaszczystym glebą na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Winogrona do tego szlachetnego wina zbierane są na początku zimy, a nawet po opadzie pierwszego śniegu. Jest to technologia starych imperialnych władców t.z.w „opóźniona” lub „późna”. Ze względu na swoją odporność na zimno nawet po opadach śniegu winorośl pobiera wilgoć z gleby przez co w winogronach zbiera się fruktoza, która nadaje naturalny słodki smak winu.
W tej winnicy można spróbować również Malinowego Merlo, które zawiera w sobie połączenie szlachetnej odmiany winogron Merlot z dzikimi malinami leśnymi. Każda butelka tego wina dostaje indywidualny numer, kiedy napój odleży 4 lata.
Dumą winnicy jest dodatkowo 10 letnie Cabernet Sauvignon jak i odleżała z herbatą Mursalian winogronowa rakija, a także aromatyczny biały Sauvignon Blanc.

Ogród botaniczny – Balczik

Został uznany za obszar chroniony, a 2002 roku oficjalnie zostaje ogłoszony jako pierwszy w Bułgarii i na całym Półwyspie Bałkańskim Eko Park. Ogród botaniczny w Balczik jest wyspecjalizowany w pielęgnowaniu roślin tropikalnych i subtropikalnych oraz innych unikatowych roślin. Znany jest ze swej kolekcji kaktusów i sukulentów. Atrakcją w ogrodzie są zimoodporne kaktusy. W ogrodzie botanicznym Balczik rosną dodatkowo inne egzotyczne rośliny takie jak drzewo Papierowe, Kauczukowe, Howenia Słodka, Miłorząb japoński, Metasekwoja chińska, Magnolia wielkokwiatowa, Tulipanowiec i inne. W szklarniach ogrodu rosną cytryny i wiele innych egzotycznych owoców takich jak banany, papaja i inne. W tym wyjątkowym ogrodzie rośnie ponad 3000 gatunków roślin