WYCIECZKA OBJAZDOWA PO BUŁGARII + 6 DNI WYPOCZYNKU NAD MORZEM

Sofia – Riłski Monastyr – Płowdiw – Staroseł – Kazanłyk – Szipka – Etyra – Weliko Tyrnowo – Kilifarewski Monastyr – Jeździec z Madary – Warna – Aładża Monastyr – Nesebyr

Dzień 1
Przyjazd do Bułgarii
Piesza wycieczka po centrum Sofii – zwiedzimy: Cerkiew św. Aleksandra Newskiego – największa prawosławna świątynia w Bułgarii oraz najbardziej imponujący budynek w Sofii. Świątynia św. Sofii gdzie znajduje się podziemne Muzeum Historyczne, Pomnik Ivana Vazova, Cerkiew Nikolaja Cudotwórcy – Cerkiew Rosyjska, Zgromadzenie Narodowe, Pomnik Cara Wyzwoliciela (Aleksandra II), Punkt Informacyjny, Sofijski Uniwersytet im. św. Klimenta Ochrydzkiego, Biblioteka Narodowa im. św. Cyryla i Metodego wraz z pomnikiem twórców głagolicy, która była pierwotnym alfabetem języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, który miał być językiem liturgicznym Słowian, a w swojej późniejszej fazie rozwojowej, jako język cerkiewnosłowiański na wiele wieków pozostał językiem literackim wykształconych warstw w kręgu religii prawosławnej. Narodowa Galeria Sztuki Zagranicznej i Pomnik Lewskiego.
Czas wolny. Kolacja w hotelu. Nocleg

Dzień 2
Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie z hotelu.
Wyjazd do Rilskiego Monastyru. Przyjazd koło godz. 10:00. Zwiedzanie Rilskiego Monastyru pod wezwaniem św. Iwana Rylskiego. Тo największy i najbardziej znany klasztor znajdujący się na terenie Bułgarii. Położony jest na wysokości 1147 m. n.p.m. – u podnóża gór Riła. W Rylskim Monastyrze znajduje się jedna z najstarszych cudownych ikon na świecie, pochodzi z XII wieku i zawiera 32 relikwie świętych, zebrane jeszcze w I wieku n.e, w tym: Święty Szczepan, Święta Maria, Magdalena, Święty Konstantyn I Wielki, Święty Mateusz Ewangelista, Święty Andrzej Apostoł, Święty Łazarz z Betanii. Dziś klasztor Rylski to przede wszystkim pomnik kultury wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na życzenie obiad: suchy prowiant lub restauracja.
Wyjazd do Plovdiv. Piesza wycieczka po Starym Mieście gdzie zobaczymy oryginalne starodawne domki, a ich autentyczny wygląd został zachowany do dziś. Zwiedzanie: Odeon, Dżumaja Dżamija, Okrągły Park, Cerkiew św. Bogurodzicy, Budynek Akademii Muzyki i Tańca, Antyczny teatr – rzymski amfiteatr, Cerkiew św. Konstantyna i Eleny, Balabanowata Kyszta, Muzeum Etnograficzne, wspinaczka na jedno ze wzgórz Nebet Tepe skąd roztacza się piękny panoramiczny widok na całe miasto. Zwiedzanie cerkwi „Święta Marina” – Metropolitalna świątynia diecezji w Plovdiv. Zakwaterowanie w hotelu.
Kolacja w restauracji Megdana z programem folklorystycznym. Nocleg

Dzień 3
Śniadanie w hotelu
Wyjazd do winnicy w Starosel na degustację wina.
Przyjazd do winnicy, która powstała w 2005 roku, posiada specjalne urządzenia do fermentacji i selekcji winogron dzięki którym rocznie jest w stanie wyprodukować wino z 1000 ton winogron. Zakład produkuje również tradycyjną Bułgarską rakiję z winogron oraz rakiję z innych owoców. I tak mogą Państwo spróbować rakii: Domowa, Muskatowa, Winogronowa i Śliwowa. Kompleks posiada Enotekę (budynek przypominający rotundę) wybudowany na wzór Trackiej świątyni poświęconej bogu wina – Dionizosowi. Świątynia pozwala nam doświadczyć i odkryć starożytny świat Traków. Winnica „Starosel” daje możliwość nie tylko degustacji wina z ziemi Traków, ale również pozwala się zanurzyć w atmosferze minionej epoki.

Wyjazd do Kazanlyk.
Przyjazd do wsi Skobelewo (blisko Kazanłyku). Zwiedzanie kompleksu etnograficznego Damascena. Będą Państwo mieli możliwość wybrać się na spacer po pięknym ogrodzie różanym, obejrzeć zbiory etnograficzne i dowiedzieć się o produkcji słynnego na całym świecie bułgarskiego olejku różanego.
Na życzenie obiad: suchy prowiant lub restauracja

Wyjazd do Kazanlyku. Przyjazd do Doliny Królów Trackich – według badaczy, podobnie jak w Dolinie Królów w Egipcie, w Kazanlyszkiej ziemi zostali pochowani Królowie Tracji oraz ważni przedstawiciele arystokracji trackiej. Zakłada się, że na jej terytorium istnieje ponad 1 500 mogił, z których do tego momentu zbadano około 300.

Zwiedzanie grobowca w Kazanlyku – wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z najważniejszych zabytków kultury trackiej na bułgarskiej ziemi. Nie można wejść do środka Grobowca w Kazanlyku ponieważ musi on być doglądany w specjalny sposób, ale przy nim znajduje się jego wierna kopia wykonana w skali 1:1, która przedstawia architekturę, artefakty i malowidła grobowca.
Zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Nocleg

Dzień 4
Śniadanie w hotelu
Wyjazd do miasta Szipka.
Zwiedzanie cerkwi ‘Narodzenia Pańskiego’ – piękne złote kopuły cerkwi widać z drogi. Cerkiew ma imponującą architekturę, przy głównym wejściu jest dzwonnica o wysokości 53 m. z 17 dzwonami. Na zewnętrznych ścianach cerkwi wbudowano 24 płyty marmurowe z nazwiskami rosyjskich żołnierzy i bułgarskich wolontariuszy, którzy brali udział w wojnie rosyjsko-tureckiej. Podczas której najbardziej brutalna była bitwa w Szipka. Przejazd przez przełęcz Szipka z punktem widokowym na wioskę etnograficzną Etyr.

Zwiedzanie Etyra. (jeśli pozwoli nam na to czas zwiedzanie Drianowskiego Monastyru z XIII – XIV w.)
Wyjazd do Wielkiego Tyrnowa.
Przyjazd do Wielkiego Tyrnowa.
Na życzenie obiad: suchy prowiant lub restauracja
Spacer po Wielikim Tyrnowie, zwiedzanie m. in.: Samowodzkiego bazaru, twierdzy Carewec – symbolu miasta z potężnymi murami i wieżami, w tym wieżą Baldwina. Na samym szczycie Carewec znajduje się cerkiew patriarchalna, pod którą jest pałac carski.
Wieczorem zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Nocleg.

Dzień 5
Śniadanie w hotelu
Wyjazd do Kilifarewskijego Monastyru „Narodzenia Bogurodzicy”. Założony w 1348 roku przez wybitnego bułgarskiego hazychazma Teodosij Tyrnowski. Jest on działającym klasztorem, w którym żyją zakonnice. Tutaj zostały napisane i przetłumaczone różne księgi liturgiczne, biografie, kazania i świeckie kroniki. Klasztor stał się centrum szkoły literackiej, która w 1360 roku miała ponad 460 uczniów – tu uczyli się patriarcha Ewtimij, Romil Widinski i przyszły Metropolita Kijowa i Moskwy Cyprian. Kilifarewski Klasztor posiada kilka cennych ikon, w tym znaną ikonę Iwana Rylskiego z jego biografią.

Wyjazd do Wieliki Preslaw. Około 12:00 przyjazd do Narodowego Rezerwatu Historyczno-Archeologicznego „Madara”. Zwiedzanie najważniejszego zabytku w rezerwacie – skalna płaskorzeźba przedstawia naturalnego wzrostu konnika z włócznią. U stup konia można zobaczyć powalonego lwa, a za jeźdźcem przedstawiony jest jego pies myśliwski. Według jednej legendy łaciński król polował na płaskowyżu lecz spadł z klifu i zmarł. Jego bliscy chcąc go uwiecznić zlecili jednemu mistrzowi aby wyrył jego wizerunek w skale. Jest to jedyna taka skalna płaskorzeźba w Europie. W 1979 roku został włączony na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako zabytek o znaczeniu światowym.

Wyjazd, na życzenie: suchy prowiant lub obiad w restauracji po drodze.
Przyjazd do Warny. Zwiedzanie Warny: Park-Muzeum Władysława Warneńczyka, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Łaźnie Rzymskie, Ogród Morski, Narodowe Muzeum Morskie Kościół Św. Atanaza.
Zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Nocleg

Dzień 6
Śniadanie w hotelu
Wyjazd do Monastyru Aładża. Jeśli pozwoli nam na to czas zatrzymamy się na zwiedzanie „Pobitych Kamieni” (Reprezentują kamienne kolumny o różnej wysokości – od 5 do 7 m, grubości – od 0,3 do 3 metrów.
Wyglądają jak wbite w piasek i stąd ich nazwa. Jest to znane jeszcze z czasów średniowiecza miejsce sakralne).

Zwiedzanie Aładża Monastyru – najbardziej znaczący skalny klasztor w Bułgarii.
Wyjazd do Nesebyru. Zakwaterowanie w hotelu.
Na życzenie obiad: suchy prowiant lub restauracja. Czas wolny
Zwiedzanie Starego Miasta – średniowieczne miasteczko wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wycieczka po mieście, zwiedzanie średniowiecznych cerkwi i obwarowań.
Kolacja w hotelu. Nocleg

Dzień 7, 8, 9, 10,11,12 wypoczynek nad morzem, plażowanie.
(ceny będą dodatkowo podane, wyżywienie HB lub FB)

Cena zawiera:

Piesza wycieczka po centrum Sofii
1 nocleg w hotelu w Sofii
1 kolacja w hotelu w Sofii
1 śniadanie w hotelu w Sofii
Zwiedzanie Riłskiego Monastyru
Piesza wycieczka po Starym Mieście Plovdivu
Bułgarski wieczór w restauracji Megdana w Plovdiv
1 nocleg w hotelu w Plovdiv
1 śniadanie w hotelu w Plovdiv
Zwiedzanie Winnicy w Staroseł i degustacja win
Zwiedzanie kompleksu etnograficznego Damascena
Zwiedzanie grobowca w Kazanłyku
1 kolacja w hotelu w Kazanłyk
1 nocleg w hotelu w Kazanłyk
1 śniadanie w hotelu w Kazanłyk
Zwiedzanie Szipka
Zwiedzanie Etyra
Zwiedzanie Wielkiego Tyrnowa
1 kolacja w hotelu w Wielkim Tyrnowie
1 nocleg w hotelu w Wielkim Tyrnowie
Zwiedzanie Kilifarewskiego Monastyru
Zwiedzanie Wielkiego Presławu
Zwiedzanie Warny
1 kolacja w hotelu w Warnie
1 nocleg w hotelu w Warnie
1 śniadanie w hotelu w Warnie
Zwiedzanie Monastyru Aładża
Zwiedzanie Pobytych kamien
Zwiedzanie Starego Miasta w Nesebyrze
1 kolacja w hotelu w Nesebyrze
1 nocleg w hotelu w Neseberze

Informacja o aktualnej cenie: 00359899000081 lub info@vistalis.pl